notmargaery:

*university voice* unfortunately… we have too much money… so we have to raise tuition so we can build a place to keep all the other money in… so sorry unavoidable

racekars:

brandowave:

#wat#Vocaloid#tractor thingy#THE KAGAMINE ROAD ROLLER
amazing…

racekars:

brandowave:

#wat#Vocaloid#tractor thingy#THE KAGAMINE ROAD ROLLER

amazing…

(Source: jojos-before-shoujos)

74,919 plays

imouto-emote:

My little bug meeting the voice behind her cosplay ~

cactuken:

bustysaintclair:

meowdypurrtner:

its really important for men to stand up to other men who say terrible and sexist shit

because sexist men dont listen to what women have to say

literally the most important thing men can do if they want to call themselves feminist allies 

Totes,

I hate the word ally though, i’m just a feminist, not some sort of assistant

yea this is a good post but like feminism isnt an identity it’s a social stance so you’re not an ally you’re just a feminist

555,466 plays

princess-passion-flower:

scratchingpad:

I need safety goggles

so gentle

ladyinterior:

Postcards For Ants, Lorraine Loots

maliciousmelons:

They say whoever smelt it dealt it so technically this weed is yours officer

captain-habit:

sparesomewords:

laurelinfloral:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Bless this post

Yo I’m all for food being too expensive. I am poor as shit and live paycheck to paycheck on a good month, BUT I hate this mentality that “healthy” food is expensive and unattainable. it is hard work to plan but you can get enough fresh healthy food from your local grocery and farmers market to last for a week and a half (for two people) on about what this food cost the OP. Here are some tips to maximize your buck:
ONLY BUY PRODUCE THAT IS FUCKING IN SEASON AND IS A PRODUCT THAT IS GROWN IN YOUR REGION. This means don’t buy a god damn pineapple unless you live in Hawaii and it’s march-July.
BUY SHIT THAT IS SUSTAINING AND EASILY INTEGRATED INTO RECIPES YA DINGUS. Don’t buy a bunch of grapes. instead of spending 2.99/lb on that useless shit, buy 5 cans of beans for protein and five cans of tomatoes with veggies. Grab some ground turkey (3.99/lb) and a squash (THAT IS IN SEASON; less than $.80) and use half a pound of turkey and some of the cans with some squash for fresh flavor to make a chili that will last 2 people at least 4 meals.
ALWAYS PLAN YOUR SHIT AHEAD OF TIME. KEEP FUCKING TRACK OF WHAT YOU BUY HOW YOU CAN USE ITEMS IN MORE THAN ONE MEAL AND FUCKING RECORD COSTS PER MEAL. I know it’s so fucking hard. After putting in work hours at 3 jobs and going to deal with college shit I don’t feel like doing it either BUT you can’t eat cheaply and stupidly at the same time.
REALLY THE LAST ONE NEEDS TO BE STRESSED. We go through recipes and cross check ingredients/prep time/ how much shit it yields and act accordingly. We track how long the prepared food lasts and make a mental note of how much food we get per meal and how much it costs to feed us per meal.
It’s fucking hard to live poor and it’s some bull shit that we have to work this hard to get decent food but it is possible if you don’t give in to the ease of fast food. Keep going. Keep fighting.

Layin down some TRUTH.

as true as this shi tis, often the peopel that have to rely on fast food are in families and they have low paid jobs with a lot of hours, they dont have the energy to cook a big meal to last 4 meals, that energy could be spent on their children or using the last of their energy on more important things
and when you’re TRULY in poverty ( i was once sharing one jobseekers between two) why would you buy some veg for a couple pounds when you can get a whole ready meal for 1 pound
not everyone has the time
not everybody can travel to big enough shops that stock loads of shit
not every body has energy
i encourage you to follow that help about saving money and precooking and tins but dont make people feel like shit for being so in poverty/out of energy they have to rely on convenience foods

captain-habit:

sparesomewords:

laurelinfloral:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Bless this post

Yo I’m all for food being too expensive. I am poor as shit and live paycheck to paycheck on a good month, BUT I hate this mentality that “healthy” food is expensive and unattainable. it is hard work to plan but you can get enough fresh healthy food from your local grocery and farmers market to last for a week and a half (for two people) on about what this food cost the OP. Here are some tips to maximize your buck:

ONLY BUY PRODUCE THAT IS FUCKING IN SEASON AND IS A PRODUCT THAT IS GROWN IN YOUR REGION. This means don’t buy a god damn pineapple unless you live in Hawaii and it’s march-July.

BUY SHIT THAT IS SUSTAINING AND EASILY INTEGRATED INTO RECIPES YA DINGUS. Don’t buy a bunch of grapes. instead of spending 2.99/lb on that useless shit, buy 5 cans of beans for protein and five cans of tomatoes with veggies. Grab some ground turkey (3.99/lb) and a squash (THAT IS IN SEASON; less than $.80) and use half a pound of turkey and some of the cans with some squash for fresh flavor to make a chili that will last 2 people at least 4 meals.

ALWAYS PLAN YOUR SHIT AHEAD OF TIME. KEEP FUCKING TRACK OF WHAT YOU BUY HOW YOU CAN USE ITEMS IN MORE THAN ONE MEAL AND FUCKING RECORD COSTS PER MEAL. I know it’s so fucking hard. After putting in work hours at 3 jobs and going to deal with college shit I don’t feel like doing it either BUT you can’t eat cheaply and stupidly at the same time.

REALLY THE LAST ONE NEEDS TO BE STRESSED. We go through recipes and cross check ingredients/prep time/ how much shit it yields and act accordingly. We track how long the prepared food lasts and make a mental note of how much food we get per meal and how much it costs to feed us per meal.

It’s fucking hard to live poor and it’s some bull shit that we have to work this hard to get decent food but it is possible if you don’t give in to the ease of fast food. Keep going. Keep fighting.

Layin down some TRUTH.

as true as this shi tis, often the peopel that have to rely on fast food are in families and they have low paid jobs with a lot of hours, they dont have the energy to cook a big meal to last 4 meals, that energy could be spent on their children or using the last of their energy on more important things

and when you’re TRULY in poverty ( i was once sharing one jobseekers between two) why would you buy some veg for a couple pounds when you can get a whole ready meal for 1 pound

not everyone has the time

not everybody can travel to big enough shops that stock loads of shit

not every body has energy

i encourage you to follow that help about saving money and precooking and tins but dont make people feel like shit for being so in poverty/out of energy they have to rely on convenience foods